Menu
For Current Vacancies please visit >About Us >Job Vacancies ..... Announcement: St Peter's Pre-School has relocated to St Martin's School ..spaces for 2-4year olds. For more information please go to About Us >St Peter's Pre-School page ... St Martin's ranked 3rd in North Somerset 'Real School's Guide 2019' read more in Latest News below ... SATs headlines '2018 our best ever results'. Well done to our Year 6 pupils.
Search
Translate
Home Page

St Martin's Church of England Primary School

Governors

GOVERNING BODY

 

The School is under the overall management of a panel of Governors. They are responsible for the character and ethos of the school, working in partnership with the Headteacher and Staff. Whilst the Governors have ultimate responsibility for the school’s curriculum policy, appointment of staff, the budget and the repair and maintenance of the buildings, the day to day management and organisation is delegated to the Head who works with the Senior Leadership Team within the school.


The full Governing Body meets at least once every two terms, as do the various sub committees. Anyone wishing to make contact with the Governing Body, or is interested in knowing more about the working of the team, should contact the Head or the Chair of Governors.

 

To contact the Governors please forward your enquiry to the school office - office@stmartinsschool.org.uk

Chair of Governors

Mr M Preddy

  

Headteacher

Mr S Marriott

 

Foundation Governors

Mr M Preddy 

 

Local Education Authority Governor

Post Vacant

 

Co-Opted Governors

Mrs J Capille

Mrs C Fogwill

Mr J Marshall

Post Vacant

 

Parent Governors

Mr M Belbin

Mrs C Hughes

Mrs G Prentice

Post Vacant

                       

Staff Governors

Post Vacant

 

Clerk to the Governors

Mrs K Brueford
 
Last Updated : July 2019

Summary of Governor Attendance of Meetings update 21st May 2019

 

ST MARTIN’S CHURCH OF ENGLAND PRIMARY SCHOOL

FULL BOARD OF GOVERNORS – 2018-2019                                                  

 

Publication of Governors attendance at meetings during the last year, positions held and registered business interests, as required by statutory legislation

                                                                                                                                             (updated 22 July 2019)

  

GOVERNORS

 

 

Positions held

 

 

Full Board of Governors meetings attended

during the last year

Committee Membership

meetings attended

Registered personal and business  Interests

 

Mark Belbin

 

Type of Governor: Parent

Appointing Body: Parent Nomination

Appointment Date: 14.03.2019 (2nd term)

 

 

Foundation Years Link

 

Health and Safety (shared)

19.09.2018

23.01.2019

14.03.2019

16.05.2019

Resources

24.10.18

6.02.19

15.05.19

None

Jane Capille

 

Type of Governor: Co-Opted

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 20.09.2017

 

 

 

Chair of School Improvement Committee

 

 

 

Special Educational Needs and Disabilities (SEND) Link

19.09.2018

14.11.2018

23.01.2019

27.06.2019

09.07.2019

School Improvement

9.11.18

8.2.19

17.05.19

On North Somerset Council Supply Teacher Register

Claire Fogwill

 

Type of Governor: Co-Opted (Staff)

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 21.09.2016

 

 

Maths

19.09.2018

14.11.2018

23.01.2019

14.03.2019

16.05.2019

09/07/2019

School Improvement

9.11.18

8.2.19

15.05.19

Staff

Charlotte Hughes

 

Type of Governor: Parent

Appointing Body: Elected

Appointment Date: 19.12.2017

 

 

19.09.2018

14.11.2018

16.05.2019

Resources

24.10.18

6.2.19

15.05.19

 

James Marshall

 

Type of Governor: Co-Opted

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 21.09.2016 (2nd term)

 

 

 

Sports Link

 

Health & Safety (shared)

19.09.2018

23.01.2019

16.05.2019

09/07/2019

Resources

24.10.18

6.2.19

15.05.19

  • School Sports Teaching and Behaviour Management Ltd
  • Vice Chair – North Somerset PE Association
  • PPA Cover Contract 

 

Mark Preddy

 

Type of Governor: Foundation

Appointing Body: Diocese

Appointment Date: 21.09.2016 (3rd term)

 

 

Co-Chair of Governors

 

Chair of Resources Committee

 

Pupil Premium Link 

 

 

19.09.2018

14.11.2018

23.01.2019

14.03.2019

16.05.2019

09/07/2019

Pay and Headteacher’s Review

 

 

Resources

24.10.18

6.2.19

Trustee of Worle Parochial Church Council

Georgia Prentice

Type of Governor: Parent

Appointing Body: Elected

Appointment Date: 19.12.2017

 

 

Safeguarding

 

Science

14.11.2018

23.01.2019

27/6/2019

09/07/2019

School Improvement

17.05.19

Team leader of young and young adult carers service

 

 

 

 

 

RESIGNATIONS during the last year

  Positions held

Anne-Mette Jacobsen

 

Type of Governor: Parent

Appointing Body: Appointed

Appointment Date: 25.12.2015

Resignation Date: 20.07.18

 

 

 

Chair of School Improvement Committee

 

SEND Link Governor

 

Vanessa Byron

Type of Governor: Staff

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 04.12.2013

Termination Date: 31.08.18

 

 

 

English Link Governor

 

Lauren Smith - resigned

Type of Governor: Co-opted

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 07.10.13 (2nd term)

Termination Date: 10.10.17

 

Chair of School Improvement Committee

 

SEND Link Governor

 

Ricky Parsons - resigned

Type of Governor: Parent

Appointing Body: Parent Nomination

Appointment Date: 25.10.2013

Termination date: 20.09.2017

Transferred to become Kaleidoscope MAT Trustee

 

 

Sports Link Governor

 

Richard Knowles - resigned

Type of Governor: Co-opted

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 07.10.2013  (4th term)

Resignation Date: 20.09.2017

 

 

Science Link Governor

 

Simon Haynes - resigned

Type of Governor: Parent

Appointing Body: Parent Nomination

Appointment Date: 13.07.2015

Resignation Date: 10 May 2017

 

 

Humanities Link Governor

 

Health and Safety (shared)

 

 

Reverend Julie Fleming - resigned

 

Type of Governor: Foundation Ex-Officio

Appointing Body: Diocese

Appointment Date:

End 23rd July 2019

 

 

 

Religious Education

19.09.2018

23.01.2019

16.05.2019

 

 

Rayne Burrell - resigned

 

Type of Governor: Co-opted

Appointing Body: Governing Body

Appointment Date: 08.06.2015 (4th term)

Ended 1st July 2019

 

Co-Chair of Governors

 

Safeguarding

 

English

19.09.2018

14.11.2018

14.03.2019

16.05.2019

Resources

24.10.18

6.02.19

15.05.19

School Improvement

9.11.18

8.2.19

17.05.19

None

Top